Hráli jsme


Katyně /2017/

Známý spisovatel a dramatik Pavel Kohout napsal svoji KATYNI jako román. Od studentů Profidivadla Fakulty informatiky Masarykovy univerzity bylo docela troufalé převést vícevrstevnou a mnohovýznamovou románovou předlohu uznávaného dramatika na vlastní studentské drama. Lze se nadít, že to nejspíše v jejich převodu a podání ani tak nebylo drama, jako spíše cosi študácky neuměle krkolomného, zato recesisticky šťavnatého. Ale upřímného, to dozajista. Jen považte: střední odborná katovská škola zakončená maturitou! A v ní sladká studentka Lízinka jako vůbec první diplomovaná katyně na světě! Je to úsměvné? Je to morbidní? Naskakuje při tom husí kůže? Nejspíše to všechno a navíc mnoho jiného. Kdo na vlastní oči neviděl, přišel o hodně.

Oněgin byl Rusák /2016/

„Já stejně nevím, jestli jsem do něj fakt zamilovaná,“ stejská si Součková, protože Antoša je Rusák, zrovna jako ten Oněgin. A na zdi visí soudruh Husák, v ruce srp a kladivo, a chápavě jí k tomu přikyvuje. Některé otázky jsou holt věčné: například jestli bude Součková chodit s Havlíčkem, Kaplanem, Antošou nebo Schlesingerem, jestli je […]

Amatéři /2015/

PROFIDIVADLO na Fakultě informatiky MU v kontrastu k předchozím náročným tragédiím vsadilo letos na výjimečně hořkou funebráckou komedii nejnižší cenové skupiny s názvem AMATÉŘI. Rakev přímo na jevišti, původní pohřební songy studentů, černý humor – někdy snad až příliš černý. V první verzi bylo obsazení výhradně pánské, dramaturgie souboru proto připsala sedm nových dámských rolí doslova jako řemen. Celé je to chvílemi k pláči a chvílemi k smíchem popukání, ale spíš to druhé.

Přelet nad kukaččím hnízdem /2014/

Proslulý román Kena Keyseho, známý pod názvem Vyhoďme ho z kola ven, převedl do divadelní podoby Dale Wasserman a na prknech ProFIdivadla byl uveden
v dramaturgické úpravě Josefa Prokeše.

Pán much /2013/

Osobitá dramatizace románu Williama Goldinga Pán much v rámci genderové korektnosti přivádí na scénu oproti předloze i dívky. Hraje 22 herců (7 žen, 15 mužů) za podpory 37 členného realizačního týmu. Režie Zdeněk Filipec

Rychlé šípy na kolenou aneb Dlouhé Bidlo vítězí /2012/

Na základě slavné předlohy Jaroslava Foglara napsal hru přímo na míru PRO*FI*DIVADLA Josef Prokeš. Přidal navíc Sesterstvo králičího ocásku a zvítězit nechal Bratrstvo kočičí pracky v čele s Dlouhým Bidlem. Celý příběh je rámován nechvalně známými politickými procesy 50. let XX. století.

Pulp Fiction /2011/

Kultovní film Quentina Tarantina do divadelní podobny převedl Robert Král.

Romeo a Julian /2010/

Shakespearovu tragédii Romeo a Julie v překladu Martina Hilského přepracoval Josef Prokeš. Slavné drama bylo převedeno do současného Brna. Romeo z mocné podnikatelské rodiny Monteků se zamiluje do čtrnáctiletého Juliana z nepřátelského developerského klanu Kapuletů, přičemž Romea i Juliana hrají dívky.

Ptákovina /2009/

Inscenace hry Milana Kundery byla realizována pouze jako neveřejná zápočtová semestrální práce pro vzdělávací účely.

Cukrárna Myriam /2008/

Morbidní groteska Ivana Klímy, která diváky sice rozesmála, avšak svým vyzněním nepotěšila.

Návštěva staré dámy /2007/

Drama proslulé tragické komedie Friedricha Dürrenmatta bylo přeneseno do naší moravské současnosti, takže z výroku staré dámy „svět ze mě udělal děvku a já z něj udělám bordel“ o to více mrazilo.

Sajns fikšn /2006/

Hra Mariana Pally sledovala dobrodružnou plavbu vesmírem a eskapády posádky tvořené kapitánem kosmické lidi, umělcem, bioložkou, modelkou, policajtem, obchodníkem a babičkou – bývalou prostitutkou.

Fyzikové /2005/

Drama Friedricha Dürrenmatta.

Nálevna U děkana /2004/

Postmoderní koláž z původních textů studentů i učitelů.

Hamlet, králevic dánský /2003/

Nejslavnější světové drama, uvedené ve starožitném překladu E.A.Saudka, tedy v překladu, který dosud
v Brně nikdy uveden nebyl.

Dilema mentálního dálnopisu /2002/

Lyrizující groteska studenta informatiky Ondřeje S. Nečase využila prvků sci-fi a fantasy k vytvoření osobité zápletky, plné gagů, humoru a napětí.

Mezinárodní konference Neofeministického sdružení FI MU /2001/

Reality show imitující mezinárodní konferenci se vším všudy – s výborem, presidentem, příspěvky přijatými i nepřijatými. Součástí představení bylo i vystoupení mažoretek, dívčí box a pěvecké sólo kontraaltisty s původní kantátou, napsanou Mikulášem Piňosem právě pro tuto příležitost či přednáška Jana Boudy „Kvantová teleportace ženy“. Brněnský tisk se obšírně rozepsal o inzultaci člena výboru rozezlenou feministkou. O úspěšnosti divadla svědčila skutečnost, že spousta účastníků uvěřila v autenticitu konference.

Labyrint světa a lusthauz srdce /2000/

Komenského předloha zdramatizovaná Ludvíkem Kunderou, který se i s chotí premiéry zúčastnil. Labyrint světa byl převeden do labyrintu spleti chodeb fakulty informatiky a jejího okolí.

Přelet horkovzdušného balónu nad Fakultou informatiky
Přelet horkovzdušného balónu nad Fakultou informatiky /1999/

Divadelní performance peaviatická. Děkan fakulty mává z koše balónu a rozhazuje cukrátka, pěje dívčí sbor, tančí labutí balet sboristek státního divadla v Brně.

Lambda Kalkulka
Lambda Kalkulka /1998/

Osobitá improvizační groteska na téma Červené Karkulky.